انتخاب بهترین نام دامنه سایت

94 بازدید بدون دیدگاه 01 مرداد 1398

انتخاب بهترین نام دامنه سایت

چگونه نام وبسایت عالی انتخاب کنیم

انتخاب یک نام دامنه ممکن است در کسب و کار شما اهمیت داشته باشد. همچنین این انتخاب ممکن است در سئو سایت شما نیز اهمیت ویژه ای پیدا کند پس در این مطلب به بررسی این موضوع می پردازیم تا ببینیم چطور میتوانیم بهترین نام را برای خود انتخاب کنید.

انتخاب دقیق کلمه کلیدی :

در گذشته بسیاری از افراد سعی میکردند که برای بالا آمدن در یک کلمه کلیدی ، از همان کلمه کلیدی اصلی در اسم دامنه استفاده کنند و عینا کلمه کلیدی را در اسم دامنه بیاورند. اما با پیشرفته تر شدن ربات ها و الگوریتم های گوگل این کار تاثیر خودش رو از دست داد. در واقع شرکت گوگل از سال 2012 متوجه این قضیه شد که بسیاری از دامنه های ثبت شده یا دقیقا همان کلمات کلیدی هستند یا کلمات کلیدی در آنها استفاده شده است و چون تاثیر زیادی در سئو سایت داشت، این کار در واقع تقلب محسوب میشد پس گوگل سعی کرد که جلوی این کار را بگیرد. البته نمی گوییم که الان اصلا تاثیر ندارد اما اگر بر این باور هستید که اگر از کلمه کلیدی flower در دامنه خودتون استفاده کنید و در تمام کلمات کلیدی فروش گل ، گل فروشی و … در رتبه اول قرار می گیرید ، سخت در اشتباه هستید. تنها در صورتی استفاده از کلمه کلیدی در نام دامنه درست است که شما رتبه گرفتن برایتان اهمیت نداشته باشد و با معیارهای دیگه ای این نام را برای خودتان انتخاب کرده باشید. مثلا اسم مغازه شما amin flower هست پس شما نام دامنه سایت خودتان را نیز همین اسم می گذارید.

پسوند دامنه :

شاید در کلیت کار این که دامنه شما com. باشد یا co. چندان فرقی نداشته باشد و در بسیاری از موارد نیز پسوندهای دامنه ها هیچ مزیتی نسبت به یکدیگر نداشته باشند اما نکاتی هست که قبل از ثبت دامنه پیشنهاد میکنیم به آنها توجه داشته باشید. اولین نکته این است که گوگل به بعضی از پسوندها مثل biz. و us. نسبت به سایر پسوندها حساس شده است و این حساسیت به خاطر وجود سایت های اسپم هست که به تعداد زیادی با این پسوندها ساخته شده است . توجه کنید که به طور مثال اگر از هر هزار دامنه ای که با پسوند biz. ساخته شده است ، 950 تای آنها اسپم باشند و گوگل آنها را شناسایی و پنالتی کرده باشد، نحوه عملکرد گوگل با 50 سایت باقی مانده چیست ؟ همچنین نکته دیگری که وجود دارد بحث فروش و بازاریابی است. شما به عنوان وبمستر و صاحب سایت حتما قصد فروش یا ارائه خدماتی رو دارید و باید اول اعتماد بازدیدکنندگان سایت را جلب کنید و سپس آنها برای کالا یا خدمتی که شما عرضه میکنید پول پرداخت کنند. در بین ایرانی ها و در بین افکار عمومی دامنه هایی که شناخته شده نیستند کمتر مورد اعتماد و اطمینان قرار می گیرند و طبق تجربیات فروش کمتری نیز دارند. از بعد دیگر اگر کسب و کار شما محلی است و به سئوی محلی احتیاج بیشتری نسبت به بقیه دارید پیشنهاد میکنیم از دامنه ir. استفاده کنید. چون سئوی محلی گوگل بسیار پیشرفته شده است و این نکته که دامنه های ir. به کسانی که با آیپی ایران سرچ میزنند مزیت بیشتری دارد قابل اهمیت است. ممکن است این تاثیر کم باشد اما اگر سایت شما مبتنی بر مغازه است مثلا اگر یک سایت فست فود است پیشنهاد ما این است که به این نکته توجه کنید.

پس در نهایت برای پسوند دامنه برای سایتهای ایرانی دو پسوند ir. و com. پیشنهاد میشود که بنابر سلیقه خودتون میتونید از این دو پسوند یا پسوندهای دیگر استفاده کنید.

 

برندسازی :

همانطور که گفتیم استفاده دقیق از کلمات کلیدی برای رتبه گرفتن سئو کار اشتباهی است. اما کاری که امروزه اکثر شرکت های معتبر انجام می دهند برندسازی است. اگر نمیدانید برندسازی چیست به کلماتی چون دیجی کالا ، بامیلو ، اسنپ و … توجه کنید. این کلمات هیچ ربطی به کلمات کلیدی برای آنها تلاش میکنند ندارند. مثلا اگر اسنپ میخواست نام خود را برای سئو بهینه کند و آن را انتخاب کند باید چیزی شبیه تاکسی اینترنتی ، تاکسی آنلاین و … انتخاب میکرد و یا بامیلو باید اسم خود را فروشگاه اینترنتی ، خرید اینترنتی و … انتخاب میکرد اما می بینیم که این شرکت ها برای خودشان نام برند انتخاب کردند . مزیت استفاده از این نوع نام ها این است که حتی اگر آدرس دقیق سایت شما رو مخاطب از یاد برده باشد ، با سرچ کردن تقریبی آن گوگل سایت شما را پیشنهاد میدهد و اگر از ساختار درستی سایت شما برخوردار باشد ، با سرچ کردن نام برند شما ، ساختار کلی سایت شما در گوگل نمایش داده میشود و قسمت های مهم آن طبقه بندی میشوند که خود همین موضوع باعث افزایش میزان ورودی شما در گوگل و همچنین افزایش رتبه و محبوبیت برای ربات های جستجوگر می شود.

نظرات شما باعث خوشحالی ماست
دیدگاهتان را بنویسید

خیالتون راحت باشه ایمیل شما منتشر نمیشه .
ما رو با نظرات خودتون خوشحال کنید اگر سوالی دارید حتما بپرسید

طراحی و پیاده سازی با توسط نردیس