10 بهترین موتورهای جستجوگر در جهان [سال 1398]

297 بازدید بدون دیدگاه 16 اردیبهشت 1398

بهترین موتورهای جستجوگر

برترین موتور های جستجوگر جهان

موتور جستجو به سایتی گفته میشود که افراد برای پیدا کردن مطلب خاصی و یا سایت مورد نظر خود ، به این سایت ها مراجعه کند و در قسمت جستجو عبارت مورد نظر خودش را جستجو کند. هر موتور جستجوگر با الگوریتم هایی که دارد بین صفحاتی که از قبل در دیتابیس بزرگ خودش ذخیره کرده است ، به جستجو می پردازد و نتایج را به ترتیب نمایش می دهد. نمایش نتایج بر اساس الگوریتم های همان موتور جستجو می باشد و به همین دلیل است که موتورهای جستجوگر مختلف در سراسر جهان با عبارات یکسان ، نتایج متفاوتی را نشان می دهند. هر چقدر که نتایج نمایش داده شده به نیاز کاربران نزدیکتر باشد ، میفهمیم که الگوریتم های این موتور جستجو بهتر بوده و میتواند رضایت بیشتری از کاربران را به سمت خودش جلب کند. همین رضایت کاربران باعث میشود که یک search engine محبوب تر یا منفورتر شود و طی چند سال جایگاه خودش را در بین رقبا به دست بیارد و یا جایگاهی که دارد را از دست بدهد.

برای شما لیست ده تایی از بهترین ها رو آماده کردیم که این لیست مربوط به سال 1398 می باشد و قطعا این لیست در سال گذشته و یا سال آینده ممکن است تفاوت های زیادی کند.

1- Google : واقعا نیازی به توضیح نیست که چرا گوگل رتبه اول را کسب کرده است. گوگل وقتی پا به عرصه گذاشت ، رقبای بسیار بزرگی داشت و واقعا هدف این شرکت مسخره به نظر میرسید چون چندین موتور جستجوی بسیار قدرتمند وجود داشتند که یکی از آنها Yahoo بود. اینکه چطور در چندین سال توانست به رتبه یک برسد و رقبای خودش را در مدت بسیار کم شکست دهد خود جای صحبت بسیار دارد اما بدون شک در بین تمام شرکت ها ، هیچ شرکتی فعلا توان رقابت با این غول بی شاخ و دم را ندارد. طبق آمار معتبری که سایت netmarketshare در نوامبر 2018 اعلام کرده است حدود 73 درصد کل سرچ های سراسر جهان در گوگل انجام شده است و تنها 27 درصد سایر سرچ ها به سایر شرکت ها میرسد. البته 27 درصد بین خیلی از شرکتهای دیگر تقسیم میشود و جالب این است که بدونید رتبه دوم یعنی bing تنها 7 درصد از بازار را برای خود کرده است. پس میتوانید اختلاف بسیار زیاد گوگل با رتبه دوم این رقابت یعنی بینگ را مشاهده کنید. البته باز هم جالبتر میشود که بدانید در جستجوهای موبایل این رقم به 81 درصد کل سرچ ها میرسد و در اینجا در می یابیم که آپدیت هایی مثل Mobile first index برای چه چیزی استفاده شده اند.

2- Bing : بینگ توسط مایکروسافت برای رقابت با گوگل ساخته شده است. مایکروسافت که غول نرم افزاری جهان به شمار میرفت با رشد وحشتناگ گوگل و عقب ماندن خودش در این رقابت و همچنین بازار به شدت پولسازی که مشاهده میکرد تصمیم گرفت که بینگ را برای رقابت با گوگل بسازد. البته نتوانست آنطور که میخواست پا به عرصه این رقابت بگذارد و کاربران چندان رضایتی از سرچ های خودشان ندارند و همین علت باعث شد تا نتواند به خوبی با گوگل رقابت کند و قسمت بسیار زیادی از بازار را از دست بدهد. همان طور که گفتیم میزان سهم این موتور جستجو زیر 10 درصد است و این در حالی است که بینگ در internet explorer تمام ویندوزها صفحه پیش فرض است.

3- Yahoo : یاهو هنوز هم یکی از پرطرفدارترین سرویس های ایمیل است و طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. این search engine نیز در سال های گذشته افت چشمگیری داشته است. طبق قراردادی که یاهو با گوگل و بینگ داشته است، تمام اطلاعات از این دو سرویس گرفته میشوند و یاهو نتایج را به کاربر نمایش می دهد. این شرکت تنها حدود 4 درصد از بازار را کسب کرده و این در حالی است که صفحه پیش فرض مرورگر Firefox است.

4- Ask : این شرکت توانسته چیزی حدود 0.42 درصد از سهم کل بازار را داشته باشد. Ask.com بر پایه پرسش و پاسخ است و کاربران جواب کاربران دیگر را می دهند و این کار بیشتر از طریق نظرسنجی ها انجام می شود. البته سیستم سرچ معمولی نیز وجود دارد اما نتایج نمایش داده شده در این سایت ، کیفیت بسیار کمتری نسبت به سه مورد قبلی دارد.

5- AOL : یکی دیگر از مواردی که در سالهای گذشته افت شدیدی داشته اما همچنان در بین ده سایت برتر است. یکی از دلیل هایی که هنوز این سایت پابرجاست این است که چندین سایت پربازدید و معروف هنوز سرچ هایشان بر پایه این موتور جستجو است.

6- Baidu : بایدو در سال 2000 تاسیس شده است و پرطرفدارترین موتور در کشور چین است. این سایت در ماه میلیاردها درخواست را پاسخ میدهد و در الکسا کشور چین رتبه چهارم بین سایتهای پربازدید این کشور را دارد.

7- Wolframalpha : این سایت با موارد دیگر کاملا متفاوت است. جستجوها در این سایت بر پایه محاسبات انجام می شود و محاسباتی مثل فرمول های ریاضی ، جبر ، فاصله های سیارات ، میزان اجاره خانه ، محاسبه مالیات و … را میتوانید با این سایت انجام دهید.

8- DuckDuckGo : ظاهر این سایت خیلی خوب کار شده و بیشتر بر روی حریم خصوصی کار کرده است. در صفحه اول این سایت مشاهده میکنید ، توضیح داده است که اطلاعات شخصی شما را ذخیره نمی کنیم ، با تبلیغات اینترنتی شما را دنبال نمیکنیم ، مرورگر شما را ردیابی نمی کنیم ، در حریم خصوصی شما ، رد شما را نمیزنیم ! . در واقع با استفاده از نارضایتی هایی که یکسری از کاربران از شرکت های بزرگتر مثل گوگل دارند که تمام اطلاعات افراد را ذخیره و بررسی میکند ، این شرکت توانسته استفاده کند و جزء 10 سایت برتر قرار گیرد.

9- Internet Archive : در واقع در آرشیو صفحات و سایتهای اینترنتی میتوانید از این سایت استفاده کنید. در این سایت میتوانید نحوه رشد یک وبسایت را در سالهای مختلف بررسی کنید و آن صفحه را در هر تاریخی که وارد کنید ببینید. این کار برای بسیاری از افراد بسیار جذاب است و همچنین برای آنالیز سایتهای دیگر یک ابزار مفید به شمار می رود.

10- Yandex.ru : این سایت ، رتبه 30 جهان در الکسا را دارد و در کشور روسیه رتبه 4 که خود این اعداد نشان دهنده بازدیدهای زیاد این موتور جستجو است. همانطور که از کشور چین با جمعیت زیاد آن صحبت کردیم و بایدو را معرفی کردیم ، از روسیه نمیتوان با آن جمعیت زیاد چشم پوشی کرد و در بین 10 سایت برتر جهان این مورد را نیز باید نوشت.

 

نکته آخر و جالب اینکه اگر در هر موتور جستجوگری سرچ بزنید که ” ده موتور جستجوی برتر جهان ” در همه آنها می بینید که گوگل نمایش داده میشود !

 

نظرات شما باعث خوشحالی ماست
دیدگاهتان را بنویسید

خیالتون راحت باشه ایمیل شما منتشر نمیشه .
ما رو با نظرات خودتون خوشحال کنید اگر سوالی دارید حتما بپرسید

طراحی و پیاده سازی با توسط نردیس